Obmedzenie poslaneckej imunity – áno alebo nie?

8. októbra 2010, martinhanuliak, Nezaradené

Pojem poslanecká imunita

Imunitu poslancov Národnej rady SR upravuje čl. 78 Ústavy SR.  Funkciou imunity je, aby znemožňovala zásahy do rokovania parlamentu zo strany výkonnej alebo súdnej moci a aby poslanci boli pri rozhodovaní /o zákonoch/ a pri prejavoch v parlamente nezávislí a nedotknuteľní. K imunite poslancov sa vyslovil aj Ústavný súd Slovenskej republiky. V odôvodnení rozhodnutia II. ÚS 76/99 okrem iného uviedol: ,,V tejto súvislosti poznamenávame, že ,,poslanecká imunita“ aj napriek bežne používanému adjektívu tohto pojmu nie je právom poslanca. Nie je ani jeho osobnou beztrestnosťou. Podstatou, zmyslom a cieľom ,,poslaneckej imunity“ je ochrana zákonodárneho zboru za tým účelom, aby tento orgán mohol nerušene plniť svoju funkciu. Účelom imunity je teda zabezpečenie funkcie zákonodárneho zboru a nie osobná sloboda poslanca“

Obmedzenie poslaneckej imunity

Táto téma je veľmi obľúbená pred voľbami do NR SR a zneužíva ju mnoho politických strán na svoj osobný prospech, za účelom získania, čo najväčších preferencií vo voľbách. Obyčajní ľudia, ktorý sa nezaoberajú problematikou poslaneckej imunity tieto ich slová alebo takpovediac nezmysly o obmedzení hltajú. Rád používam výraz ,,hrajú divadielko pre voličov“.

V súčasnosti rokuje Národná rada Slovenskej republiky na túto tému, pričom pripomeniem, že takýto návrh bol v parlamente mnohokrát a mnohokrát z toho nič nebolo. Súčasná koalícia sa snaží obmedziť poslaneckú imunitu do takej miery, že poslancovi ostane iba vnútorná imunita – idemnita, čiže nebude trestne stíhaný za výroky prednesené pri výkone funkcie poslanca v NR SR. Vládne strany majú problém s vonkajšou imunitou, ktorá sa vzťahuje na činy, ktorých sa poslanec dopustí mimo funkcie poslanca, čiže priestupková a trestnoprávna imunita.

Prečo NIE?

Parlamentarizmus je spôsob uskutočňovania výkonu moci v štáte a poslanci sú zástupcovia občanov a to, čo súvisí s imunitou je ochrana parlamentarizmu ako systému nositeľa moci pred výkonnou mocou. Občania SR si musia uvedomiť, že obmedzením poslaneckej imunity do takej miery ako to navrhuje súčasná koalícia môže nastať vážne ohrozenie ochrany zákonodárneho zboru ako aj demokracie samotnej na Slovensku. Uvediem príklad, ktorý môže nastať po zúžení imunity a je dosť reálny a aj vyvolávajúci úsmev na tvári, že v tejto dobe plnej slobody a demokracie sa takýto prípad stal. Po padnutí imunity môže ktorýkoľvek policajt na 48 hodín zadržať poslanca. Ak zadrží troch poslancov, tak potom ako bude vyzerať hlasovanie v NR SR? Vrátim sa k prípadu, ktorý sa stal v Českej republike, kde poslanec Sládek bol zatknutý a na základe toho, že bol zatknutý jedným hlasom prešiel prezident, čo len potvrdzuje, že táto doba je náchylná k porušovaniu demokracie a môže byť pre nás Slovákov ako odstrašujúci element, že imunitu máme zachovať.

Na záver zdôrazňujem: ,,imunita nie je výsada ani osobná sloboda poslanca, ale je to inštitút, ktorý chráni parlamentarizmus, resp. demokraciu“.